Brama garażowa czy też wjazdowa wyposażona w systemy automatyczne to niewątpliwie wygoda i bezpieczeństwo. Dlatego warto poznać rozwiązania w tej dziedzinie.

W większości przypadków można przyjąć za regułę iż podczas budowy naszego wymarzonego domu będziemy posiadać dwie bramy, jedna wjazdowa druga garażowa. I tak przy zakupie bramy garażowej dokonujemy wyboru ręczna czy z napędem elektrycznym. Natomiast w przypadku bramy wjazdowej podjęcie decyzji pozostawiamy na później. Takie postępowanie jest błędne jeżeli myślimy o zautomatyzowaniu obu bram.

Podejmujemy decyzję

Przy wyborze napędu do bram należy pamiętać że nasze bramy będą otwierały się nie zliczoną ilość razy. Dlatego wybór odpowiednich napędów do bram jest dość kłopotliwy. Do wyboru mamy kilka firm. Przy wyborze odpowiedniej sprawdźmy jak długo istnieje na rynku, czy zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny i na jak długo udziela gwarancji.

Zakładam, że już decyzja zapadła, a że pogoda w naszym klimacie nas nie rozpieszcza (zimą opady śniegu i mrozy wiosna i jesień to z kolei opady deszczu), wybór padł na bramy wyposażone w napęd elektryczny

O czym należy pamiętać

Jeżeli już się zdecydowaliśmy na bramy otwierane z pilota, należy pamiętać o wyborze jaki automat będzie obsługiwał nasze bramy. Większość producentów bram garażowych w swojej ofercie posiada dodatkowy produkt jakim jest automat. I tu trzeba się zastanowić nad wyborem. Część z tych producentów posiada także systemy ogrodzeniowe wraz z bramami wjazdowymi wyposażonymi w siłowniki do ich otwierania. W większości przypadków ze względu na ograniczony budżet wybór ogrodzenia jak i bramy wjazdowej pozostawiamy na sam koniec. Jest też dużo firm, które takie ogrodzenia wykonują na zlecenie klienta, a na dodatek takie jakie nam się podobają. Firmy te posiadają także możliwość zamontowania do naszego ogrodzenia odpowiedni napęd do bramy. Jednakże w takim przypadku nasza automatyka będzie wyposażona w różne napędy, do których będziemy używać dwóch różnych pilotów. Jeżeli chcemy aby nasza brama garażowa była już wyposażona w automat, należy pamiętać żeby napęd do bramy wjazdowej był tego samego producenta co automat do bramy garażowej. W takiej sytuacji do otwarcia naszych bram potrzebny będzie tylko jeden pilot. Dlatego też proponuję aby wybór obu automatów do bram pozostawić na sam koniec naszej inwestycji.