Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Nasi przodkowie kupowali czajniki, które trzeba było stawiać na gaz. Dzisiaj jednak dostępne są czajniki elektryczne, które na pewno przydadzą się w domu lub biurze – gotują wodę szybko, pracują wydajnie i są sprzedawane w różnych wielkościach. Nie warto oszczędzać na tym urządzeniu.Wrzątek przyda się do przyrządzenia kawy, herbaty lub owsianki czy też zalania błyskawicznej zupy, budyniu lub kisielu. Czajniki myje się ciepłą wodą z zewnątrz, a kamień w środku urządzenia usuwa się najczęściej kwaskiem cytrynowym. W sprzedaży są czajniki z grzałką spiralną lub płaską, małe, średnie lub duże. W małym czajniku zagrzejemy niespełna pół litra wody, w dużym ponad 1,7 litra wody. Na grzałce spiralnej łatwiej osadza się kamień, o czym należy pamiętać, poza tym grzałka musi być w pełni zakryta wodą. Grzałka płytowa wymaga zagrzania minimalnej ilości wody, co jet jej dużą zaletą. Warto o tym pamiętać zanim kupimy czajnik elektryczny. W domu warto mieć dwa czajniki: czajnik elektryczny oraz na gaz. W razie awarii można spokojnie posiłkować się jednym lub drugim urządzeniem. Czajnik może być wyprodukowany ze szkła, stali, tworzywa sztucznego czy metalu. Każda obudowa ma swoje zalety i wady. Czajnik ze stali szlachetnej jest cięższy, ale ma podwójne ścianki i pełni rolę termos, dobrze trzyma ciepło. Czajnik z tworzywa sztucznego jest lekki, ale termosem nie jest. Dzbanek ceramiczny to tradycja skomponowana z nowoczesnością. Urządzenie takie łatwo jest utrzymać w stanie idealnej czystości. Urządzenia do grzania wody mają pokrywkę, aby nalać wody należy taką pokrywkę uchylić. Czasami także można spotkać modele, które napelnia się inaczej, np. przez dzióbek, bez unoszenia pokrywki. Większość czajników wyposażona jest w elektryczny wyłącznik. Dzięki niemu urządzenie wyłącza się samoczynnie po zagotowaniu wody, dzięki czemu jest w pełni bezpieczne. Kamień wpływa na głośność pracy czajnika – gdy w miejscowości jest woda twarda, to czajnik trzeba odkamieniać co miesiąc. Gdy jest woda miękka, konieczne jest odkamienianie co trzy miesiące. Pożądany jest długi kabel, ponieważ dzięki niemu można podłączyć urządzenie w dowolnym miejscu.

Marki czajników, czyli przegląd rynku

Czajników elektrycznych na rynku nie brakuje. Marek jest sporo – warto wspomnieć firmy Ariete, Bork, Casa Bugatti, Krups, Russel Hobbs, Unold, Zelmer, Moulinex, Siemens, Tefal czy Philips. Tańsze, ale całkiem dobre są czajniki firm Holden, MPM, First. Ceny czajników elektrycznych wahają się od 30 do nawet 600 złotych. Singiel może kupić malutki czajnik, ale kilkuosobowa rodzina potrzebuje czajnika, w którym zagotuje powyżej 1,5 litra wody. Rekomendowane są czajniki z filtrem antyosadowym. Siemens i Krups mają czajniki z interesującym designem, warto zatem wybrać nowoczesny czajnik elektryczny jednej z tych firm. Na pewno taki wybór pozwoli chwalić się nowoczesnym i pięknym czajnikiem. Nie będzie on tani, ale nie zawsze cena jest najważniejszym parametrem decydującym o zakupie czajnika elektrycznego.

Osoby o mniej zasobnej kieszeni, ale ceniące jakość mogą kupić czajnik Zelmer ZCK0277S w cenie około 75 złotych. Jest to urządzenie odpowiednie dla rodziny, mieszczące ponad 1,7 litra wody. Gama urządzeń firmy Zelmer jest szeroka, a są to czajniki dobrej jakości, o zróżnicowanej pojemności.
Czajnik Bosch TWK 7801 jest urządzeniem praktycznym, wykonanym ze stali szlachetnej, wyposażonym w grzałkę ze stali szlachetnej. Nadaje się do nowoczesnej kuchni. Filtr antywapniowy podnosi jakość wody gotowanej w tym urządzeniu.

Podsumowując, zakup czajnika elektrycznego nie powinien być przypadkowy. Analiza parametrów tych urządzeń pozwoli wybrać urządzenie o dobrych cechach i dużej trwałości, które posłuży co najmniej kilka lat.