Aparat kompaktowy, zwany inaczej kompaktem, to rodzaj cyfrowego aparatu fotograficznego, który jest urządzeniem wielofunkcyjnym i wielozadaniowym, stworzony w oparciu o nowoczesne technologie. Urządzenia takie charakteryzują się zwartą, prostą budową, znacznym uproszczeniem i zautomatyzowaniem obsługi oraz małymi rozmiarami, począwszy od zminiaturyzowanych aparatów kieszonkowych, o grubości kilku do kilkunastu milimetrów, do bardziej rozbudowanych, z dużym obiektywem i matrycą. Cechą charakterystyczną jest również możliwość otrzymywania zdjęć o dużej ostrości, zachowujących przy tym detale fotografowanego obiektu.

Obecnie wytwarza się takie aparaty na szeroką skalę, oferując wśród nich towary wysokiej jakości, różniące się między sobą zarówno konstrukcją, jak i parametrami. Produkcją zajmują się m.in. takie firmy, jak Canon, Nikon, Fuji czy Sony. Aparaty kompaktowe posiadają wiele funkcjonalności (jak np. możliwość lokalizacji obiektu poprzez GPS, nagrywania filmów w jakości HD, obrotowe wyświetlacze LCD itp.), które warto dopasować, kupując urządzenie, pod kontem naszych potrzeb, nie konieczne kierując się tylko ceną czy możliwościami aparatu. Warto przez zakupem przeanalizować, gdzie i do czego taki aparat będzie używany, czy głównie w pomieszczeniach, czy na otwartej przestrzeni, do oglądania tylko na komputerze, a może również w telewizorze, itd.

Taka uprzednia weryfikacja pozwoli na odpowiednie dopasowanie urządzenia do wymogów, które będzie musiało ono spełniać, kiedy przyjdzie już do fotografowania.Poza przeznaczaniem aparatu kompaktowego, przed jego kupnem warto sprawdzić również kilka istotnych elementów podstawowych i składowych takiego urządzenia. Dużą rolę odgrywa tu m.in. matryca, choć trzeba sobie uświadomić, że niekoniecznie ilość mega pikseli, na którą najczęściej kupujący zwracają uwagę, przekłada się, na jakość obrazu. Warto więc brać przede wszystkim brać pod uwagę wielkość matrycy, a nie liczbę pikseli. Większość aparatów kompaktowych wyposażonych jest w matrycę CCD 1/2.5 cala, ale zdarzają się również z CCD 1/1.8″ czy z CCD 1/1.6″. Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje matryc w aparatach kompaktowych: CCD oraz CMOS, choć większość z nich zawiera pierwszy wspomniany tu rodzaj sensora. Za to aparaty z matrycą CMOS, są bardziej skuteczne i przydatne w sytuacjach, gdy chcemy wykonywać jak najwięcej zdjęć w ciągu sekundy. Innym istotnym parametrem aparatów kompaktowych jest tak zwana krotność zoomu, czyli zakres ogniskowej zastosowanego w aparacie obiektywu. I tu wbrew pozorom, im ten zakres jest szerszy, tym przeważnie gorszej jakości osiąga się obraz i to z dodatkowym defektem, jakim jest widoczność obwódki wokół krawędzi fotografowanych motywów.Obszerne opisy aparatów kompaktowych są dostępne na stronie producenta Panasonic.