W dalszym ciągu nie mamy całkowitego zaufania do wody z wodociągu. Właśnie dlatego co roku wydajemy dużo pieniędzy na wodę butelkowaną, jednakże bez żadnych obaw możemy sięgnąć po wodę z kranu. Nieufność co do wody z wodociągów narodziła się w latach 70 oraz 80 ubiegłego wieku, kiedy to normy co do wody pitnej nie było w ogóle restrykcyjne jak za naszych czasów, a jednak zapotrzebowanie na nią było o wiele większe. W tamtych czasach najważniejsze było dostarczenie ludziom potrzebnej ilości wody, jednak jakość jej nie była już taka istotna. Kranówka miała jedynie nie stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, jednak aktualnie w naszych domach jest bardzo dobrej jakości woda, a nieraz i lepsza od tej butelkowanej, jednakże dalej nie wszyscy jesteśmy co do niej przekonani.

Picie wody z kranu jest zdrowe, gdyż woda podlega restrykcyjnym normom unijnym.

Bez żadnych obaw, można gasić swoje pragnienie wodą prosto z kranu, nie trzeba jej gotować. Jakość wody jest zgodna z nałożonymi normami unijnymi, które są niezmiernie wymagające, nawet bardziej niż normy WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Woda ta zarówno pod kątem chemicznym, jak i mikrobiologicznym jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. W przedsiębiorstwach wodociągowych albo w sanepidzie istnieje możliwość sprawdzenia jakości wody w swojej miejscowości. Takiej informacji mogą udzielić również niewielkie wodociągi. W zależności od tego, jak wydajny jest dany wodociąg w ciągu doby, tak często kontrolowana jest jakość wody. W większych miastach wodę bada się codziennie na wszystkich etapach jej uzdatniania. Wymagania w małych wodociągach są takie same jak w tych dużych, jednak rzadziej bada się próbki wody.

Nowoczesny sposób uzdatniania wody

Wodociągi przeważnie pobierają wodę z wód głębinowych, które odznaczają się niezwykłą czystością i nie trzeba ich w żaden sposób dodatkowo uzdatniać. Proces wtedy polega przeważnie na napowietrzaniu oraz filtracji, która ma na celu usunąć zbyt dużą ilość żelaza i magnezu z wody. Idealną wodę posiadają mieszkańcy Łodzi i Olsztyna. Jednak zasoby wód głębinowych w naszym kraju nie są wystarczające, właśnie dlatego coraz częściej wodociągi zmuszone są korzystać z wód powierzchniowych, czyli z rzek. Jednak w tym procesie również zaszło wiele zmian. Woda jest pobierana spod dna rzek albo ze specjalnych stawów. Zostały również zbudowane ujęcia infiltracyjne, między innymi w Płocku i Warszawie. Zanim dotrze do stacji uzdatniania, przefiltruje ją dokładnie warstwa składająca się z kamieni i piasku. Metody oczyszczania zostały w pełni dopracowane i unowocześnione.

Więcej technicznych informacji o wodzie z kranu oraz ciekawym temacie alkohol a dieta kliknij tutaj.