Ginekologia pomaga w diagnostyce raka piersi, a także wielu innych chorób, ponieważ z wiekiem kobiety są coraz bardziej narażone na takie schorzenia. Stres w pracy wywołuje wiele problemów hormonalnych, a lekarz jest w stanie zdiagnozować je i przystąpić do leczenia.
Kilka porad dotyczących stanu zdrowia.

  1. Jeśli odwiedzasz ginekologa po raz pierwszy, przyjdź wcześniej, bo trzeba będzie wypełnić kilka formularzy. Weź ze sobą takie dokumenty, jak: legitymacja ubezpieczeniowa, numer ubezpieczenia społecznego, awaryjne informacje kontaktowe. Najpierw załatwisz formalności, później odbędzie się badanie.
  2. Być może trzeba dostarczyć próbkę moczu, więc warto wypić więcej wody.
  3. Zawsze można poprosić pielęgniarkę o obecność w pokoju – niektóre pacjentki boją się, że będą molestowane. Obecność pielęgniarki działa uspokajająco na część pacjentek. Inne wolą być z lekarzem sam na sam, bo obecność pielęgniarki je żenuje i zawstydza.

 

Wizyta u ginekologa – o czym trzeba pamiętać

Wszystkie kobiety powyżej 16 roku życia powinny odwiedzić ginekologa raz w roku w celu skontrolowania stanu zdrowia. Badanie powinno obejmować usg pochwy, badanie piersi, cytologię, która pozwala wykryć zmiany komórkowe w szyjce macicy, inne testy, zlecane w miarę potrzeb.
Bądź uczciwa i szczera wobec ginekologa, nawet, gdy pytania są dość osobiste. Warto na nie odpowiedzieć i zachować dobre zdrowie. Czasami badanie cytologiczne może spowodować trochę krwawienia (to normalne!), Więc może warto przynieść wkładki higieniczne do wykorzystania później, czasami ginekolog ma je pod ręką, ale lepiej liczyć na samą siebie. Upewnij się, czy za niektóre badania nie musisz zapłacić dodatkowo. Jeśli masz wątpliwości, pytaj! Lekarz na pewno odpowie na pytania. Pamiętaj, że Twoje ciało oraz zdrowie są ważne. Zatroszcz się o nie i nie pozwól, aby ich stan się pogarszał. Zasługujesz na długie życie oraz znakomite zdrowie.

Artykuł powstał po konsultacjach z ginekologami z Warszawskiej przychodni Medica2000.