Ozon jest gazem, który występuje w ziemskiej atmosferze na wysokości 17-35 kilometrów. Jest alotropową odmianą tlenu zbudowaną z trzech atomów. Chroni nas przed szkodliwymi promieniami UV. Powstaje podczas burzy, kiedy zachodzą wyładowania atmosferyczne. Pod względem siły działania jest wyjątkowo silnie działającym środkiem odkażającym. Potrafi unicestwić przykre zapachy, wirusy, bakterie. Jest substancją drażniącą, w wysokim stężeniu niebezpieczną nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Wykryty w latach 40. XIX wieku na początku następnego stulecia zaczął być wykorzystywany w medycynie, kosmetologii oraz w zachodnioeuropejskich i amerykańskich stacjach uzdatniania wody. Dzisiaj na rynku dostępne są przenośne generatory ozonu, które wytwarzają ozon w bezpiecznym stężeniu. Najbardziej popularnym rodzajem tych urządzeń są ozonatory powietrza.

Poprawiamy jakość powietrza

Przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne właściwości ozonu postanowiono wykorzystać do poprawy jakości powietrza we wnętrzach mieszkalnych i biurowych. O tym, że warto użyć ozonatora możemy przekonać się bardzo szybko. Wystarczy, że przez kilka godzin nie będziemy otwierać w mieszkaniu/biurze okna. Pod koniec dnia poczujemy nie tylko zmęczenie, ale także bóle głowy. Ozonator powietrza usunie z pomieszczenia, w którym przebywamy przykre zapachy, bakterie i wirusy. Ozonatory powietrza zostały skonstruowane w taki sposób, aby mogły także wyłapać obecne w powietrzu alergeny, które są przyczyną objawiającej się łzawieniem oczu, atakami kaszlu i kichania alergii wziewnej. Ozonator powietrza bardzo szybko i skutecznie usunie pyłki roślin oraz roztocza. Bardzo szybko odczujemy dobroczynny wpływ ozonu na nasze zdrowie: rzadziej będziemy chorować na choroby górnych dróg oddechowych, a ataki alergii będą przytrafiać się nam coraz rzadziej.

Jaki ozonator powietrza kupić?

Rynek oferuje nam obecnie ozonatory powietrza, które mają bardzo różną wydajność. Od ich wydajności zależy nie tylko ich cena, ale także ilość wytwarzanego ozonu. Ilość wytwarzanego ozonu przekłada się z kolei na ilość zanieczyszczeń, które ozonator usunie pracując przez jedną godzinę. Średnio ozonatory powietrza do domowego użytku usuwają 400-600 miligramów zanieczyszczeń. Wybierając ozonator dla siebie warto postawić na urządzenie uniwersalne, które będzie można wykorzystać nie tylko do odświeżania powietrza, ale także wody, oliwy i produktów spożywczych. Na rynku są także urządzenia, które są jednocześnie generatorami ozonu i jonizatorami powietrza. Zakup tych urządzeń szczególnie polecany jest tym osobom, które pracują przez wiele godzin przy komputerze.

Wiodącym polskim producentem ozonatorów powietrza jest firma KoronaOzon, ich ofertę ozonatorów powietrza można zobaczyć na stronie www.koronaozon.pl/generatory-ozonu/

Jak bezpiecznie przeprowadzać ozonowanie?

W pomieszczeniach, które zamierzamy ozonować nie mogą znajdować się rośliny i zwierzęta. Obsługę urządzenia ułatwia programator – urządzenie włączy się i wyłączy automatycznie po upływie określonego przez nas czasu. Najczęściej ozonator powietrza nastawia się maksymalnie na sto dwadzieścia minut pracy. Zanim jednak podłączymy go po raz pierwszy przeczytajmy dołączoną do niego instrukcję użytkowania, postępujmy zgodnie z zawartymi w niej wskazówkami. Po zakończeniu ozonowania, kiedy ozonator się wyłączy musimy otworzyć okna i starannie wywietrzyć pomieszczenie. Ozon rozpadnie się w czasie wietrzenia na czysty tlen.
Właściwości ozonu wykorzystywane są coraz powszechniej. Zainteresowanie przenośnymi ozonatorami powietrza systematycznie w naszym kraju rośnie. Przybywa także renomowanych producentów tych urządzeń. Nie kupujmy tanich ozonatorów, ich jakość może bowiem pozostawiać wiele do życzenia.