Gadżety filmowe można rozdzielić na wiele rodzajów, zwłaszcza z uwagi na ich przeznaczenie. Istnieją gadżety kolekcjonerskie, lecz również takie, przeznaczone do wykorzystywania w grach i zabawach. Jest to tak bogata grupa upominków, że z pewnością każdy miłośnik najpopularniejszych filmów znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu.

Gadżety filmowe to zwłaszcza przedmioty codziennego użytku – z pewnością każdy z nas ma długopis lub kubeczek ze zdjęciem swojego ulubionego bohatera. Można również kupić czapeczki z daszkiem oraz t-shirty na których nadrukowane są sceny z filmów, ewentualnie głównych postaci – dobrych i złych. Do tej grupy gadżetów można zaliczyć także wszelkiego typu plakaty i pocztówki. Jednak są też gadżety filmowe zaprojektowane dla bardziej wymagających osób. Takowymi na przykład są figurki wiernie odwzorowujące filmowych bohaterów.

Największą popularnością mogą poszczycić się rzecz jasna te z najbardziej kasowych obrazów filmowych jak również seriali telewizyjnych. Doskonałym przykładem są figurki Star Wars oraz figurki Marvela. Z takowych figurek można utworzyć niezwykle olśniewające kolekcje,których będą wszyscy zazdrościli. A jeżeli figurki z Gwiezdnych Wojen i ekranizacji komiksów Marvela to stanowczo zbyt mało, wówczas można odwiedzić jeden z wielu internetowych sklepów z replikami filmowymi i zakupić akcesoria, które można oglądać w produkcjach kinowych. Naturalnie na myśl w pierwszej kolejności przychodzą miecze świetlne ze Star Wars. Jednakże takie sklepy oferują o wiele więcej niż jedynie sławetne repliki mieczy Jedi.  Można dostać także kopie ubrań bohaterów z filmów i wiele innych zachwycających akcesoriów, jakie pozwolą przenieść się nam do świata fantazji.