Ważnym wyposażeniem płetwonurka jest kamizelka ratowniczo-wyrównawcza (KRW, lub z anielskiego – BCD), butla oraz automat oddechowy. Bez tego nie da się wyruszyć w podwodną podróż. Kluczowy jest ich odpowiedni wybór, a potem prawidłowy montaż. Oczywiście niezbędne jest posiadanie przez osobę chcącą nurkować tak zwanego ABC, na który składają się maska, płetwy oraz fajka i one muszą być kupione w pierwszej kolejności, ale każdy, kto marzy o podwodnych przygodach musi mieć także tak zwany sprzęt powietrzny, czyli właśnie KRW, butlę oraz automat oddechowy, który należy dopasować do swoich potrzeb.

Kamizelka

Jeśli chodzi o kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą, to warto wiedzieć, że występuje w dwóch rodzajach. Może przybrać kształt Jacket lub Skrzydła. Warto dobrać ten, który będzie dla nas wygodniejszy. KRW występują w podstawowych rozmiarach – od S do XL, wybierzmy więc ten rozmiar, który najlepiej pasuje do naszych aktualnych gabarytów. Każdorazowo przymierzmy interesujący nas model, gdyż nie ma co liczyć na to, że rozmiarówka jest uniwersalna – każda firma produkująca KRW czy to krajowa, czy zagraniczna, inaczej podchodzi do tej kwestii. Kamizelka musi być dobrze dopasowana do ciała nurka, dlatego że to do niej zamocowana jest butla. Jeśli kamizelka nie przylegałaby dokładnie do ciała, cała konstrukcja nie byłaby wystarczająco stabilna i nasze bezpieczeństwo pod wodą podczas nurkowania byłoby zagrożone, a w każdy razie poruszanie się byłoby znacznie utrudnione. Po prostu nie moglibyśmy płynąć w tym kierunku, jaki sobie obraliśmy – zsuwająca się butla ciągnęłaby nas w inną stronę.

Butla

Butla dla nurka może mieć różną pojemność. Butle mogą być stalowe lub aluminiowe, co także wpływa na ich wielkość i wagę – aluminiowe są większe i cięższe. W wyborze butli należy kierować się miejscem, w którym będzie używana. Jeśli będziemy nurkować w wodach zimnych i słodkich, to ze względu na ich niską korozyjność można będzie stosować butle stalowe, natomiast w wodach ciepłych konieczne będzie korzystanie z butli aluminiowej, która nie będzie korodować w kontakcie ze słoną wodą.

Automat oddechowy

Automat oddechowy to także bardzo ważna część wyposażenia nurka. Musi być dobrze dobrany a potem konserwowany. Warto także wiedzieć, jak funkcjonuje, ponieważ dostarczy to nam podstaw do podejmowania najlepszych możliwych decyzji.

Z dobrze dobranym sprzętem można już wyruszyć na nurkowanie w świat podwodnej flory i fauny. Można zarówno doskonalić swoje umiejętności pływackie jak i zdobywać kolejne miejsca i decydować się na coraz odważniejsze podwodne wojaże.