Według najnowszych prognoz nasza przyszła emerytura będzie na poziomie 1/3 naszych obecnych zarobków. Może to oznaczać, że będzie to swoista walka o przetrwanie, a nie wymarzony czas odpoczynku, wyciszenia się i zajmowania upragnionymi wnukami. Aby do tego nie dopuścić jak najszybciej musimy zacząć nie tylko o niej myśleć, ale także zacząć na nią odkładać. Im wcześniej się na to zdecydujemy tym wyższymi środami będziemy w przyszłości dysponować. A im wyższe środki będziemy posiadać tym mniej będziemy musieli przejmować się sytuacją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

By zgromadzić odpowiednio wysoka kwotę, która nas usatysfakcjonuje w przyszłości musimy być przede wszystkim systematyczni w naszych działaniach. Nie wystarczy tylko od czasu do czasu zaoszczędzone środki odkładać do skarbonki. Trzeba wyrobić sobie nawyk odkładania każdej nadwyżki środków, a dobrym sposobem na to może być założenie rachunku oszczędnościowego. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że nie potrzebujemy wysokich kwot żeby rozpocząć oszczędzanie. Kluczem do sukcesu jest systematyczne przelewanie pieniędzy na niego, tak by powoli budować większy kapitał. W przypadku gdyby środki w którymś momencie były potrzebne zawsze możemy z nich skorzystać bez utraty środków.

W momencie gdy będziemy mieli już odłożoną jakąś kwotę możemy skorzystać z lokaty. Minimalne kwoty depozytów określają poszczególne instytucje finansowe. Najczęściej są one prowadzone bezpłatnie i posiadają wyższe oprocentowanie niż rachunki oszczędnościowe, ale musimy na nich zamrozić swoje oszczędności na pewien okres. Jeżeli będziemy chcieli wcześniej wycofać środki możemy utracić odsetki chociaż warto pamiętać, że istnieją lokaty, które pozwalają na zachowanie odsetek w takim wypadku.

Jeżeli nasze pieniądze chcemy oszczędzać konkretnie na emeryturę możemy zdecydować się na otwarcie rachunków, działających w oparciu o fundusze inwestycyjne, Indywidualnego Konta Emerytalnego lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Są one o tyle korzystne, że pozwalają na pewne ulgi podatkowe. Jeżeli zdecydujemy się na wypłatę środków, na nich zgromadzonych, możemy w pewnych wypadkach liczyć na zwolnienie z tak zwanego podatku Belki, a w przypadku IKZE możemy nawet wpłacone środki odliczyć od podatku. Dzięki takim rozwiązaniom, które zachęcają nas do systematycznego oszczędzania, możemy w ciągu kilkunastu lat odłożyć spory kapitał, który pozwoli nam na spełnianie swoich marzeń na emeryturze.

Oszczędzanie na naszą przyszłość jest niezwykle ważne. Chociaż stopniowo rząd podwyższa nam wiek emerytalny może wydawać się, że powinniśmy na koncie w ZUS zgromadzić wyższy kapitał na naszą przyszłą emeryturę. W rzeczywistości okazuje się jednak, że przyszła emerytura może być niewystarczająca do tego, by zaspokoić nasze podstawowe potrzeby. Ponadto sprawa emerytur jest o wiele bardziej skomplikowana. Przede wszystkim brakuje osób, które będą pracowały na przyszłych emerytów wobec czego cały system emerytalny grozi zawaleniem. By kryzys nie dotyczył nas należy już dziś zatroszczyć się o naszą przyszłość.