Chłopcy częściej cierpią od dziewczynek na zespół Aspergera, ADHD lub jąkanie się, ich wychowanie powinno być szczególną troską rodziców i twórców kultury przeznaczonej dla dzieci. Na rynku bardzo brakuje wykonanych w nowoczesnych technikach filmów animowanych relaksacyjnych dla chłopców lub takich, które zwiększałyby ich poczucie wartości.

W,,Meridzie walecznej” wszyscy konkurenci walczący o rękę księżniczki byli przedstawieni w sposób groteskowy i obrażający takie cechy jak otyłość lub nadmierna chudość. Jeżeli film obejrzy siostra z bratem, to brat może czuć się urażony z powodu wyśmiewanie się w tej produkcji z chłopaków. Podobnie jest w,,Krudach”, opowieści o nadopiekuńczym ojcu i jego rodzinie. W tym filmie aby podkreślić wartościowość jako potomka córki, młodej Eep, jej brat został przedstawiony jako gruby, gapowaty i niezaradny.

Jaki film pełnometrażowy można polecić dla chłopca lat 5? Film łagodny i ciekawy? Brak propozycji? A podobno robi się teraz tak wiele filmów dla dzieci i bajek. Na filmie,,Sawa – mały wieki bohater” obraz samotnej matki zastraszanej przez wilki do przyjemnych nie należał. Podobnie jest z obrazem torturowanie piernikowego ludzika w pierwszej części Shreka – dla dziecka i nie tylko scena może być zbyt straszna, nawet jeżeli ludzik powraca w bandażach pod koniec filmu.

Pytanie, dlaczego nowoczesne animacje animacje nie bawią czy relaksują, tylko straszą lub oferują chamski żart? Dzieci mają dość stresów w przedszkolu, na podwórku, w związku z rodzeństwem, psem lub ospą wietrzną i także chciałyby odpocząć w kinie, zwłaszcza chłopcy.