Dziecięca otyłość – problem naszych czasów

Widać to na placach zabaw, na lodowisk rolkowych, na basenach, w salach lekcyjnych. Otyłość to nowoczesny dylemat zdrowotny dla dzisiejszych dzieci, które zmagają się z ciężarem, jak nigdy dotąd. Jest to trudny problem do zwalczenia, biorąc pod uwagę fakt, że chcesz upewnić się, że dzieci otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych w diecie. Chociaż niektóre dzieci mogą pokonać otyłość, inni będą zmagać się z nią w dorosłym życiu. Otyłość u dzieci może powodować uczucie zmęczenia, bezwartościowości i beznadziei. Może też prowadzić do cukrzycy oraz chorób serca.
Narodowy Instytut Zdrowia ustalił, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba młodych ludzi z nadwagą wzrosła dwukrotnie. Co ciekawe, problem dotyczy dzieci w każdym wieku, a także dzieci ze wszystkich grup etnicznych.
Dzieci z nadwagą nie mogą rozwijać społecznie tak szybko, jak ich rówieśnicy. Mogą one stać się samotnikami, trudno jest im zaprzyjaźnić się z innymi osobami. Mogą myśleć, że ich waga jest poza ich kontrolą i nie wiedzieć, co zrobić, aby zapobiec dalszemu przyrostowi masy ciała. W istocie, otyłe dzieci mogą stać się naszym straconym pokoleniem.
Rodzice tych dzieci często nie zdają sobie sprawy, jak bardzo szkodliwa jest otyłość dla zdrowia emocjonalnego. Mogą uważać otyłość za stan przejściowy, nie widząc jakie ma ona konsekwencje. Mogą nawet odrzucić obawy swoich dzieci, mając nadzieję, że problem samoczynnie zniknie.
Przyczyny otyłości u dzieci mogą być skomplikowane. Na przykład, wiele rodzin obecnie spożywa posiłki w biegu z powodu swoich licznych zobowiązań. Rodzice polegają na fast foodach i słodkich przekąskach, aby wypełnić luki w diecie, nie mają czasu na gotowanie. W rezultacie dzieci mają dietę, która jest bogata w tłuszcz i cukier, ale która oferuje trochę wartości odżywczych. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Walki z Otyłością, jedna trzecia rodziców wie, że nawyki żywieniowe dzieci są gorsze niż te, które sami mieli w dzieciństwie.
Innym istotnym problemem jest brak aktywności fizycznej. Dzieci codziennie przez kilka godzin oglądają telewizję i grają w gry komputerowe. Odrzucają aktywność fizyczną obawiając się porażki i wyśmiania przez rówieśników..
Wykazano, że dzieci często pod silnym wpływem reklamy. Niestety, sporo reklam niezdrowych przekąsek i napojów można obejrzeć w telewizji, a dzieci ulegają sile reklamy.
Na szczęście, otyłość u dzieci z powodzeniem może być zredukowana. Wystarczy stosować się do poniższych wskazówek:
*Zachęcaj dziecko do udziału w zajęciach sportowych lub tańca. Zachęć dziecko do ruchu i ćwicz razem z nim. Zdziwisz się, że Twoje dziecko nagle zapragnie ruchu.
*Rozważ ograniczenie czasu przeznaczonego na oglądanie TV. Badanie wyraźnie pokazuje, że jest to czas spędzony bezproduktywnie.
* Nie kupuj śmieciowego jedzenia. Zachęć dzieci do jedzenia owoców, warzyw, picia wody mineralnej.
* Poproś pediatrę, aby polecił strategie zwalczania problemów z wagą u Twojego dziecka.
* Otyłość u dzieci jest problemem, ale nie jest nie do pokonania. Im więcej czasu poświęcisz na opracowanie zdrowej diety i ruch dziecka, im częściej będziesz z nim rozmawiał, tym zdrowsze będzie Twoje dziecko.

shutterstock_197614148