Wybierając się na spływ kajakowy, niezależnie od czasu jaki zamierzamy na nim spędzić musimy zaopatrzyć się w podstawowe ubrania, gadżety i inne rzeczy. Będąc zupełnym amatorem musimy wiedzieć, że co innego zabierzemy ze sobą na jednodniowy spływ kajakowy, a kilkudniowy.

Wybierając się na dłużej zabierzemy ze sobą automatycznie więcej rzeczy. Mowa tu przede wszystkim o noclegu. Pomijając jednak ilość dni są rzeczy, które zawsze znajdą się na naszej liście. Po pierwsze warto zainwestować w odpowiednie obuwie – najlepiej gdyby były to buty neoprenowe. Spełniają one kilka ważnym funkcji. Po pierwsze stanowią one ochronę, po drugie – szybko wyschną na słońcu jeśli zdarzy się nam kontakt z wodą.

Podstawą jest także odpowiednie nakrycie głowy – zarówno w upalne jak i chłodne dni. Zostając jeszcze w tematyce ciuchów warto mieć zawsze ze sobą dodatkowe ciuchy na zmianę. Przydadzą się one, gdy zdarzy się nam wywrotka. Zawsze warto mieć ze sobą także kurtkę przeciwdeszczową, która nie zajmuje dużo miejsca. Przechodząc do rzeczy pozostałych warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne etui. Tam możemy schować klucze czy telefon.

Biorąc pod uwagę, że na kajaki wybieramy się gdy jest zazwyczaj ciepło to warto mieć ze sobą krem z filtrem oraz spraye przeciwko owadom, które są zmorą kajakarzy. Nie zapominajmy również o wodzie do picia. Powyższe rzeczy powinny znaleźć się na naszej liście podstawowej. Jest ona jednak do uzupełnienia – ważne są nasze indywidualne potrzeby, które się przecież różnią.