Jedną z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego jest ospa wietrzna, którą wywołuje wirus ospy. Choroba ta w wieku przedszkolnym najczęściej nie daje poważniejszych powikłań i nie jest niebezpieczna dla życia dziecka, ale trzeba pamiętać, że każdy przechodzi ją w sposób indywidulany.

Charakterystycznymi objawami choroby są gorączka oraz zmiany skórne w postaci czerwonych (czasami różowych) plamek, które później zmieniają się w swędzące grudki i krostki. W ciągu kilku dni grudki zamieniają się w pęcherzyki wypełnione płynem, które w ostatnim stadium choroby przysychają. Wysypka pojawia się razem z gorączką lub kilka dni po niej najpierw na tułowiu, a potem policzkach, ramionach, skórze głowy i ud.

Ospa jest bardzo zaraźliwa- wystarcza kontakt z chorą osobą, by zarazić się droga kropelkową lub z ruchem powietrza do odległości kilkudziesięciu metrów. Chorobę możemy podzielić na 2 etapy: fazę utajoną, która trwa zwykle około 14 dni i obejmuje czas od zarażenia się do wystąpienia pierwszych objawów oraz fazę jawną z gorączką i wykwitami skórnymi, trwający 10 do 14 dni, w czasie którego chory zaraża do czasu całkowitego zaschnięcia krostek.

Gorączkę w okresie choroby można zwalczać jedynie z pomocą paracetamolu. Na wysypkę można stosować leki przepisane przez lekarza lub gencjanę. Ważne, by przestrzegać przy tym zasad higieny i preparaty te stosować wyłącznie na czysta skórę.

Ospa najczęściej ma przebieg łagodny, ale jak w każdej chorobie, mogą pojawić się pewne powikłania. do najczęstszych należą skórne infekcje, zapalanie płuc i powikłania neurologiczne. U bardzo niewielkiej części chorych wymagają one hospitalizacji. Bardzo rzadko dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego, stawów czy wątroby.

Chorzy z prawidłowo działającym układem odpornościowym są w stanie wyleczyć się sami. Nie dochodzi jednak do całkowitej eliminacji wirusa z organizmu, ale do jego uśpienia. Po pewnym czasie możliwa jest jego reaktywacja w postaci półpaśca. Częstymi pamiątkami po chorobie są również blizny, które powstają w miejscu wykwitów skóry.

Aby uniknąć zachorowania można zastosować szczepionkę przeciw ospie. Chociaż w niektórych krajach, jak np. Stany Zjednoczone, jest ona obowiązkowa, w Polsce należy tylko do szczepionek zalecanych dla osób, którzy wcześniej z chorobą się nie zetknęli, szczególnie dla kobiet, które dotychczas nie chorowały, ale w najbliższym czasie planują ciąże. Ważne by osoby, które już zachorowały zostały możliwie szybko odseparowane od zdrowych aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby.