Znacząca większość z nas deklaruje, że posiada jakieś, mniejsze lub większe oszczędności, albo też zamierza w niedługim czasie zacząć oszczędzać. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na różne cele: na czarną godzinę, na lepszy samochód, wakacje, a nawet na większe mieszkanie.

Gromadzić środki możemy w różny sposób: zbierać je do skarbonki i trzymać w domu, wpłacać na rachunki oszczędnościowe, wykupować polisy na życie powiązane z oszczędzaniem, zakapować jednostki funduszy inwestycyjnych lub po prostu zakładać w bankach i Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo- Kredytowych lokaty. Ten ostatni sposób należy do najbardziej popularnych w Polsce. Inne instrumenty służące gromadzeniu i pomnażaniu środków, chociaż często dają większy zysk, nie cieszą się zaufaniem naszego społeczeństwa.

Złą stroną pomnażania środków na lokatach jest to, że już na początku musimy dysponować jakimś wyższym kapitałem. Zakładanie lokaty, opiewającej na niewielką kwotę rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych jest z punktu widzenia klienta nieopłacalne, a dopisane odsetki nie będą zauważalne. Mimo wszystko warto jest odkładać nawet niewielkie kwoty, które z czasem mogą się znacząco powiększyć.

Lokaty dostępne na rynku usług finansowych różnią się między sobą i są przeznaczone dla bardzo różnorodnych klientów, którym zależy na innych aspektach. By zadowolić większość z nich dobra lokata powinna się charakteryzować wysokim oprocentowaniem, brakiem dodatkowych warunków, które należy spełnić, by cieszyć się zyskiem oraz łatwym dostępem do zdeponowanych środków.

Wartość oprocentowania podawana jest w skali roku. Oznacza to więc, że jeżeli lokata trwa krócej lub dłużej zysk będzie liczony proporcjonalnie do okresu, na który została podpisana umowa. Warto także pamiętać, że większość banków wyższe oprocentowanie rezerwuje dla klientów, którzy inwestują w nich swoje nowe środki najczęściej na okres kilku miesięcy.

Bardzo często zdarza się również tak, ze wysokie oprocentowanie depozytów idzie w parze z dodatkowymi warunkami, które należy spełnić by osiągnąć maksymalną wartość lokaty. Założenie rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego, przelew na niego wynagrodzenia czy skorzystanie z karty kredytowej lub debetu to tylko niektóre z nich. Banki proponują, tak zwaną sprzedaż krzyżową, tak by na jak najdłużej związać ze sobą klienta. Warto poświęcić jest trochę czasu i poszukać lokaty, która ma możliwie najwyższe oprocentowanie przy najniższych wymaganiach dodatkowych ze strony banku jeżeli nie chcemy wiązać się z nim na dłużej.

Klienci cenią sobie także łatwy dostęp do środków zgromadzonych na lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Większości z nich zależy więc na tym, by depozyty można było obsługiwać przez Internet. Dzięki temu zyskują niezależność oraz dostępność środków w każdym momencie dlatego wiele banków daje teraz możliwość ich obsługi online. Klienci w domowym zaciszu mają możliwość swobodnego wyboru produktu, który ich interesuje i jego założenia, a po zakończeniu lokatyw swobodny sposób mogą nim dysponować.