Kamień ozdobny – wady i zalety

Kamień ozdobny to tworzywo dekoracyjne wysokiej jakości, szlachetne i efektowne. Istnieją kamienie ozdobne naturalne i sztuczne. Tworzywo to, jak każdy materiał, ma swoje wady i zalety. Zaletami kamienia są efektowny wygląd, oryginalność, niezwykły charakter wnętrza zdobionego kamieniem. Szeroka gama kolorystyczna kamieni jest również sporą zaletą tego tworzywa. Minusami na pewno są skłonność do zarysowań niektórych kamieni, wchłanianie przez nie wody, wysokie ceny oraz dość chłodny charakter wnętrz nim zdobionych. Jednak montaż odpowiedniego oświetlenia, eleganckie szlifowanie kamieni oraz dobrze dobrane dodatki sprawiają, że jest to bardzo eleganckie, trwałe tworzywo. Inwestycja wieloletnia zwraca się z nawiązką osobom, które zdecydowały się na wybór takiego materiału, a nie standardowej farby lub tapety.

Przyszła moda na kamień ozdobny

Od kilku lat panuje coraz większa moda na kamień ozdobny. Ściany, ogrodzenia, płoty, kominki, schody, nawet obudowy wanien, to wszystko tworzy się z kamienia naturalnego oraz sztucznego, malowanego lub nie. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę zdobienia pomieszczeń. Można jedną ścianę stworzyć z kamienia lub całe pomieszczenie. Można całą kuchnię ozdobić tym tworzywem, można tylko ścianę. Można schody i ogrodzenie zamówić z kamienia, można zdecydować się na tylko jeden z tych elementów. Rozwiązań jest całe mnóstwo. Wszystko zależy od zasobności kieszeni oraz projektu dekoratora wnętrz i fantazji zamawiającego. Podsumowując, kamień jest pięknym i godnym rozpatrzenia materiałem służącym do aranżacji pomieszczeń, eleganckim, niezależnie od tego, czy jest to materiał naturalny czy sztuczny, w kolorze beżu, brązu, czerni, zieleni, błękitu, fioletu i wielu, wielu innych. Mogą to być kamienie krajowe lub importowane, droższe lub tańsze. Jednak efekt jest zawsze dobry i oryginalny.

Najdroższy kamień ozdobny na ścianę

Kamień elewacyjny jest najdroższym sposobem ozdabiania ścian. Metr kwadratowy tego surowca kosztuje od kilkudziesięciu złotych wzwyż za metr kwadratowy. Kamień naturalny jest dość trudno dostępny i ma małą gamę kolorystyczną, jest poza tym dość drogi. Granit, piaskowiec, bazalt, łupek to najpiękniejsze i najdroższe kamienie naturalne. Znakomicie zastępuje go kamień elewacyjny. Najtańszy kamień elewacyjny można kupić w cenie około 40 złotych za metr kwadratowy. Droższe kamienie kosztują ponad 100 złotych za metr kwadratowy. Drogi kamień lepiej oddać profesjonalistom do obróbki i położenia, ponieważ unikniemy ewentualnego zniszczenia drogocennego surowca. Podsumowując, drogie kamienie to piękny surowiec, efekt jest bezcenny, właściciele  pomieszczeń zyskają cudowne efekty, ku zadowoleniu własnemu i ich gości. Warto chociaż część mieszkania lub domu ozdobić takim surowcem, nadając mu elegancję i szlachetność.

Kamień ozdobny w aranżacji wnętrz

Kamień ozdobny do aranżacji wnętrz jest często produkowany ręcznie, na przykład na bazie wysokiej jakości gipsu i ręcznie malowany. Kolorystyka oraz forma kamienia nadaje wnętrzom elegancję i niezwykły elegancki charakter. Ceny sztucznych kamieni są całkiem przyjazne, to zaledwie kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy. Kamienie sztuczne są tak eleganckie i wyglądem przypominające naturalne. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup sztucznego kamienia, a nie naturalnego. Kamień pozwala na kreatywność, można wyłożyć nim część powierzchni, można całą, można zrobić z niego barek, ogrodzenie, schody, obudowy wanny. Do tego dodajemy odpowiednie światło, od dołu podłogi lub od sufitu. Takie małe halogenowe lampki są pięknym wykończeniem pokoju, przedpokoju, salonu. Do tego drewno lub farba o ciepłym odcieniu na ścianach i już można poczuć się jak w luksusowym apartamentowcu, a nie mieszkanie w bloku lub skromny domek. Poza tym farba i tapeta to materiały nieco banalne, typowe, a kamień jest pięknym ozdobnikiem.