Włosy to atrybut urody, o który należy codziennie dbać – gdyż włosy natychmiast zareagują na źle zbilansowaną dietę, stres, stosowanie używek czy niewłaściwą pielęgnację. Potrzeby włosów są różne – tak, jak różne są rodzaje włosów. Oczywiste jest, że włosy przesuszone i zniszczone potrzebują innego traktowania niż włosy przetłuszczające się. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady, które posłużą każdym włosom i zaowocują piękną i bujną fryzurą. O czym należy zatem pamiętać?

Zadbaj o każdą strefę pielęgnacyjną

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i mocnymi włosami – musisz pamiętać, że pielęgnacja włosów obejmować powinna trzy kluczowe strefy: skórę głowy, włosy na długości oraz końcówki włosów. Każda z nich ma bowiem nieco inne potrzeby, zaś razem tworzą strukturalną i funkcjonalną całość. Aby zadbać o skórę głowy, uwzględnić należy przede wszystkim dietę. Dostarczać musi ona wszystkich składników odżywczych, z jednoczesnym wyeliminowaniem tego, co może zaszkodzić. Jedz zatem jak najwięcej warzyw i owoców, mięs i ryb, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów. Unikaj kawy i herbaty, które pite w nadmiarze zaburzają wchłanianie składników odżywczych. Ogranicz spożycie cukru, który pobudza przetłuszczanie skóry głowy, podobnie jak potrawy smażone. Dbaj o nawodnienie organizmu, pij wodę mineralną i zioła wzmacniające włosy, np. napar z pokrzywy czy skrzypu.

Aby zapewnić skórze głowy odpowiednie krążenie krwi, które przekłada się na odżywienie i dotlenienie mieszków włosowych i wzmocnienie włosów – warto wykonywać masaże skóry głowy, a także peelingi skóry głowy. Wskazane są także wcierki ziołowe – ze skrzypu, kory dębu czy kozieradki.

Troska o końcówki włosów sprowadza się do ich regularnego podcinania oraz zabezpieczania kosmetykami wygładzającymi – idealnie sprawdzą się kosmetyki z ceramidami czy olejki. A jak pielęgnować włosy na całej ich długości?

Kondycjonowanie czy regeneracja?

Zarówno piękne i zdrowe włosy, jak i te bardziej zniszczone i osłabione – potrzebują nawilżenia i odżywienia. Ma to na celu wzmocnienie włosów i zapewnienie ich nienagannego wyglądu. Kosmetyki do włosów zasadniczo umożliwiają dwa rodzaje pielęgnacji – regenerację lub kondycjonowanie. Czym one się różnią? Regeneracja włosów polega na ich dogłębnym wzmocnieniu – składniki czynne kosmetyków przenikają w głąb macierzy włosa, odbudowując uszkodzoną strukturę włosów i zapobiegając powstaniu dalszych uszkodzeń. Kosmetyki o takim działaniu zawierają niskocząsteczkowe substancje odżywcze przenikające między łuskami włosa, a efekt ich działania utrzymuje się przez długi czas.

Z kolei kondycjonowanie to działanie wyłącznie na powierzchni włosa, które ma na celu wygładzenie jego powierzchni i nadanie włosom blasku. Najważniejszym składnikiem takich kosmetyków są silikony, a także oleje wysokocząsteczkowe. Poprawa wyglądu włosów zauważalna jest natychmiast, ale utrzymuje się tylko do kolejnego mycia.

Zagęszczenie włosów w kilkanaście sekund?

Jeśli dbasz o wygląd fryzury, zapewne zmartwi Cię fakt nadmiernego wypadania włosów i ich przerzedzenia. Niekiedy po prostu nie mamy na to wpływu – stany zapalne, zaburzenia hormonalne, stres czy stosowane leki mogą prowadzić do znacznego osłabienia włosów. Wtedy warto sięgnąć po sprytne i innowacyjne rozwiązanie, które w żaden sposób nie odbije się niekorzystnie na zdrowiu włosów. Mowa o keratynowych nanowłóknach zagęszczających. Jeśli jesteś osobą, która orientuje się w nowościach kosmetycznych i lubi przetestować ciekawe kosmetyki do włosów – musisz poznać preparat dr Hair. Nawet jeśli aktualnie nie masz problemu z przerzedzonymi włosami – fajnie jest mieć świadomość, że w razie jego wystąpienia dostępna jest metoda skutecznie maskująca łysinę. Zaaplikowanie preparatu DrHair.pl zagęszczanie włosów powoduje zintegrowanie się włókien z macierzą włosa i pogrubienie struktury, które nie podda się nawet działaniu słońca, wiatru czy deszczu.