Sterty niepoukładanych i pogniecionych ubrań. Zapach środków chemicznych. Niemiła obsługa i dziwnie wyglądający klienci. Tak jeszcze do niedawna większości ludzi kojarzyły się sklepy z używaną odzieżą. Również ich potoczne nazewnictwo nie było zbyt pochlebne. Ciucholand lumpeks czy szmateks to tylko niektóre z nich. Dzisiaj sklepy tego typu stały się niezwykle popularne.

Sklepy typu second hand cieszą się zainteresowaniem stosunkowo od niedawna. Dopiero kilka lat temu klienci zaczęli zauważać, że ciucholandy tak naprawdę niewiele różnią się od sklepów tradycyjnych. Dostrzeżono wiele istotnych zalet second handów. Przede wszystkim sklepy tego typu oferują towary bardzo wysokiej jakości, niejednokrotnie markowe, po bardzo niskich cenach. Przyciąga to masę klientów, którzy za kwotę za którą kupili by jedną sztukę odzieży w second handzie mogą kupić kilka sztuk. Inną zaletą sklepów tego typu jest często zmieniający się asortyment. Praktycznie co miesiąc lub częściej pojawiają się nowe dostawy interesujących ciuchów.
Popularną odmianą second handu jest tzw. sklep vintage. Sklep tego typu sprzedają odzież typu vintage czyli taką która pochodzi sprzed kilku lub kilkunastu lat lub była modna kilka sezonów temu i znów wraca do łask. Sklepy te bardzo często sprzedają również nową odzież stylizowaną na starą. Sklepy vintage są szczególnie popularne wśród poszukujących niepowtarzalnych krojów, a także osób chcących się wyróżnić.