Nurkowanie, jak chyba każdy wie, wymaga sporych ilości sprzętu. I nie jest to niestety sprzęt należący do najtańszych.Kończąc swój pierwszy kurs nurkowania, stajemy przed koniecznością wydania niemałej sumy pieniędzy. Nic więc dziwnego, że większość z nas stara się swe nurkowe zakupy robić w sposób rozmyślny i poszukuje najtańszych sklepów.Przeglądając portale aukcyjne, znajdziemy sporo ofert sprzedaży używanego sprzętu nurkowego. Czy warto kupować taki sprzęt? 

Odpowiedź brzmi: czasem tak, a czasem nie. Wszystko zależy tego, jaki to element sprzętu i w jakim jest stanie. Bardzo istotną kwestią, którą należy przemyśleć, jest wpływ danego elementu sprzętu nurkowego na nasze bezpieczeństwo. Problem ten zupełnie inaczej wygląda gdy kupujemy elementy mające niewielki wpływ na bezpieczeństwo (choć wśród sprzętu nurkowego niewiele jest takich), a zupełnie inaczej, gdy przedmiotem zakupu ma być np. używany automat oddechowy.

Niezależnie od tego, co kupujemy, decydując się na zakup należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy dany element jest sprawny. Stwierdzenie może wydawać się oczywiste, lecz w wielu przypadkach stwierdzenie, czy dany sprzęt nurkowy jest sprawny i nie będzie sprawiał problemów w przyszłości, wymaga znajomości jego budowy i ewentualnych słabych punktów. W przypadku automatów oddechowych, najlepiej oddać go w ręce profesjonalnego serwisanta, który sprawdzi jego poprawne działanie a także dokona niezbędnych regulacji.W przypadku suchego skafandra, jedyną możliwością sprawdzenia czy jest on szczelny, jest wykonanie nurkowania próbnego. Nurkowanie takie również jest o tyle ważne, że pozwoli nam ocenić również swobodę ruchu w skafandrze, która często bywa problemem. Bez wykonania próbnego nurkowania mamy duże szanse na zakup skafandra, który będzie wymagał serwisu.Tak więc zakup używanego sprzętu nurkowego, choć ryzykowny, może przynieść spore oszczędności. Pod warunkiem jednak, że będziemy odpowiednio ostrożni a zakupy będą przemyślane.