Motywacja rzecz ważna

Zmotywowany pracownik czuje, że ma perspektywy – pracodawca dba o niego, szkoli go, zajmuje się jego zawodowym rozwojem. Jeśli jednak pracownik stoi w miejscu, o rozwoju nie ma mowy, wówczas coraz trudniej mówić o możliwościach zawodowych, perspektywach i motywacji. Niektórzy pracownicy miejsce pracy traktują beznamiętnie – przychodzą do pracy i zarabiają pieniądze. Nie angażują się przesadnie. Jednak takie podejście bynajmniej nie jest dobrym rozwiązaniem. Praca powinna sprawiać przyjemność i pozwalać na pewien zawodowy rozwój. Jest to warunek niezbędny. Zniechęcenie, wypalenie zawodowe oraz pesymizm są złymi symptomami, które koniecznie trzeba zwalczać.

Co zrobić, gdy motywacji ubywa?

Jeśli z biegiem czasu motywacja do wykonywania danej pracy jest coraz mniejsza to wyjścia są dwa: znaleźć inną, bardziej rozwijającą pracę i zwolnić się z miejsca bez perspektyw lub poszukać innej aktywności poza pracą, która jest źródłem satysfakcji. To drugie rozwiązanie jest sposobem przetrwania. Na przykład angażowanie się w bezpłatny wolontariat może sprawiać dużą satysfakcję. Podjęcie dodatkowej pracy, przynoszącej spore dochody, także może być pomocne w życiu. Zaangażowanie się w uruchomienie własnej działalności gospodarczej również nie przyniesie nikomu ujmy, a wprost przeciwnie – pozwoli zdobyć dodatkowe dochody i da perspektywę na życie w przyszłości wyłącznie z dodatkowego zajęcia.

Nie poddawaj się, samodzielnie odbuduj motywację

Nie wolno poddać się i popaść w marazm, trzeba walczyć o zadowolenie, satysfakcję i rozwój zawodowy. Jedynie w taki sposób można zyskać to, co najlepsze – motywację, pieniądze, nowe spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Zachęcamy do aktywnego i twórczego poszukiwania pomysłu na siebie oraz odbudowanie motywacji.