Tunezja, kraj wakacyjnego relaksu

Tunezja jest krajem egzotycznym, usytuowanym w Afryce, mającym wiele atrakcji i przyciągającym turystów z całego świata. Sporo osób lubi odpoczynek w tak egzotycznym miejscu. Nie jest to duży kraj, zamieszkuje go 9 milionów 200 tysięcy mieszkańców i mniej więcej tylu mieszkańców ma Szwecja. Jednostką monetarną jest dinar tunezyjski. Stolicą kraju jest Tunis. Ponad 99 procent ludności stanowią muzułmanie. Jest to kraj arabski, dlatego trzeba liczyć się z odmiennościami kulturowymi i małym szacunkiem dla kobiet. W Tunezji mieszkają także Berberowie i są oni liczącą się grupą mieszkańców. W miejscowościach turystycznych najczęściej używanymi językami są angielski i niemiecki, dlatego turyści nie muszą obawiać się problemów komunikacyjnych z Tunezyjczykami. Jednak znajomość kilku słów w krajowym języku zostanie doceniona.

Tunis jest dużym miastem

Tunis jest największym ośrodkiem kulturalnym i centrum gospodarczym w słonecznej Tunezji. Jest to stolica Tunezji, oddalona zaledwie o 17 kilometrów od Kartaginy. Miasto to ma wielowiekową historię, znany był już w starożytności. W XVI wieku miasto opanowali Turkowie, następnie zarządzali nim Francuzi. Obecnie słynie z licznych zabytków i bajecznie pięknych pałaców. Przemysły chemiczny, budowlany, cementowy, włókienniczy, elektrotechniczny i inne rozwinęły się w tym historycznym ośrodku. Rękodzieło można także znaleźć w Tunisie. Od 1958 roku w mieście działa uniwersytet. Miłośnicy historii znajdą tutaj bogatą kolekcję rzymskich mozaik, a kolekcjonerzy kupią piękne okazy biżuterii, biznesmeni nawiążą kontakty handlowe.

Park Narodowy Aszkal

Park Narodowy Aszkal, nazywany też Ichkeul, leży w odległości 30 kilometrów na południe od Bizerty. W parku podziwiać można lasy górskie mokradła, malownicze jeziora oraz górę Dżebel Aszkał mającą aż 511 metrów wysokości. Obserwacja ptaków to ogromna atrakcja dla turystów, czaple modronose i złotawe, trzciniaki, flamingi, modrzyki – jest ich tutaj wielka obfitość. Tereny podmokłe zamieszkują mangusty, szakale, jeżowce, dziki i bawoły.

Tunezyjska różnorodność i piękno

Tunezja to kraj różnorodności. Północ Tunezji oferuje zwiedzanie i atrakcje turystyczne, a południe to szansa na aktywny wypoczynek i cudowny ruch. Przejażdżka najpierw jeepem po pustyni, a następnie na wielbłądzie, to powiew egzotyki. Za niewiele dinarów można przeżyć niesamowity dzień na pustyni. Północ Tunezji obfituje w plaże, miasta i wszelkie przejawy cywilizacji. Kwitnie tam turystyka, handel, bo przecież trzeba przywieźć pamiątkę z Tunezji. Obowiązuje zakaz wywożenia dinarów z Tunezji, co najmniej dwie trzecie posiadanych dinarów trzeba wydać, a resztę należy wymienić na euro, dolary lub funty – co jest najłatwiejszą operacją finansową.

Fotolia_61030591_Subscription_XXL

Monastir, urok i czar orientu

Monastir jest miastem o sporym znaczeniu historycznym dla Tunezyjczyków. Tutaj urodził się pierwszy prezydent niepodległej Tunezji – Habib Burgiba. Kiedy zmarł po prawie stu latach życia, pochowano go w mauzoleum w Monastirze, Burgiba unowocześnił Monastir i zadbał o rozwój tego miasta. Dzięki niemu miasto ma nowoczesne lotnisko, nowoczesną i rozbudowaną przystań jachtową i zadbane, wypielęgnowane parki miejskie. W Monastirze znajduje się również meczet oraz średniowieczny klasztor muzułmański, mający fortyfikacje, w razie zagrożenia stawał się fortecą i przedmurzem islamu. Monastir odwiedzić koniecznie trzeba.

Hammamet usytuowany jest pomiedzy Tunisem i Soussą. Jeszcze na początku XX wieku był małą rybacką wioską, a obecnie jest kurortem wypoczynkowym. Miejsce to odkryli na początku XX wieku zamożni Europejczycy. Słynie z najlepszych plaż w Tunezji, mających czysty piasek o kolorze bursztynu, błękitne wody oraz cudowne szerokie plaże. Nie ma tutaj zabytków i atrakcji historycznych, jednak jest aura relaksu i egzotyki, a turyści tego najczęściej poszukują podczas letnich miesięcy. A zatem spokojnego, ale egzotycznego relaksu wszystkim turystom serdecznie życzymy.

Djerba jest wyspą usytuowaną około 300 km od Sousse i Monastir. Jej powierzchnia wynosi 510 km2, a zamieszkuje ją około 120 tysięcy mieszkańców. Jest to ogromna baza turystycznych atrakcji, można tutaj plażować, uprawiać sporty wodne, leniuchować. Wyspa jest mała, można zwiedzić ją w jeden dzień Na wyspie jest wiele wiosek, które nowoczesność ominęła łukiem. Niewielkie domy z niebieskim drzwiami ukryte są wśród zielonych palm i oliwkowych zagajników.

Medina jest najstarszą częścią Sousse i jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Usytuowana jest nad samym morzem, a otaczają ją wysokie mury. Medina wygląda trochę jak labirynt, składa się z wąskich, krętych uliczek, schodów i nieregularnie położonych domów. Miłośnicy historii znajdą tutaj ribat, czyli średniowieczny klasztor, otoczony potężnymi murami fortyfikacyjnymi. Jego atrakcją jest zabytkowa wieża, która obecnie ma charakter wieży widokowej.

Tunezja jest krajem urokliwym, który koniecznie trzeba umieścić na liście wakacyjnych podróży. Nie można go pominąć ani o nim zapomnieć.