Czy wysokie ciśnienie krwi wpływa na Twoje zdrowie?

Ciśnienie krwi jest ważnym zagadnieniem dla starszych osób. Pozorna powszechność tej choroby i jej obecność wśród swoich rówieśników i przyjaciół może dać wam wrażenie, że jest nieodłączną częścią starzenia się. Na szczęście, wysokie ciśnienie krwi można leczyć, można też mu zapobiec.
Zrozumieć ciśnienie krwi
>Gdy serce bije, krew pompuje przez naczynia krwionośne i tętnic w całym organizmie i wywiera pewien nacisk na ściany tych tętnic. Ciśnienie to jest określane jako ciśnienie krwi. Technicznie, ciśnienie napiera na ścianki tętnic, jak serce bije nazywa skurczowe ciśnienie, podczas gdy ciśnienie pomiędzy uderzeniami co serce rozluźnia nazywa rozkurczowe ciśnienie. Dlatego ciśnienie krwi jest podawane w dwóch liczb, z których każda reprezentuje te rodzaje ciśnienia krwi. Obie liczby są ważne dla odczytania stanu zdrowia danej osoby. Gdy ciśnienie krwi przekracza 140/90 czytania mm Hg, należy uznać je za nadciśnienie.
Nasze ciśnienie krwi nie zawsze jest stałą liczbą. Ciśnienie wzrasta, gdy jesteśmy zestresowani, wściekli, pobudzeni, a spada, gdy ogarnia nas spokój.

Cichy zabójca

Gdy ciśnienie krwi przekracza normalnie ustalony poziom, wówczas pojawia się nadciśnienie. Jednak nie zawsze czujemy, że mamy wysokie ciśnienie krwi; Zdarza się, że osoba zdaje sobie sprawę, że ma wysokie ciśnienie krwi, gdy cierpi na atak serca lub udar mózgu, ale to może być zbyt późno. Dlatego nadciśnienie ma nazwę cichy zabójca. Jest to coraz bardziej powszechne we współczesnym społeczeństwie: najnowsze dane statystyczne wskazują, że 1 na 3 dorosłych Amerykanów, czyli około 72 milionów ludzi, jest dotkniętych wysokim ciśnieniem krwi. Ponadto dwóch na trzech seniorów w wieku 75 lat i starszych cierpi na nadciśnienie tętnicze.
Wysokie ciśnienie krwi powinno być badane oraz monitorowane. Gdy nie jest leczone zbyt długo, sytuacja może stać się bardzo poważna. Nadciśnienie tętnicze może zmusić serce do pracy zbyt ciężkiej i wytężonej, a po latach życia w takim stanie pojawia się syndrom niewydolności serca. Nadciśnienie tętnicze może również pogorszyć problemy ze wzrokiem, a nawet może powodować pękanie naczynek krwionośnych w oczach. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do stwardnienia tętnic (zwłaszcza tętnic w mózgu, sercu, nerkach i nogach), co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności nerek. U mężczyzn wysokie ciśnienie krwi może wpływać na ich życie seksualne lub obniżać sprawność seksualną.

Zapobieganie, Zarządzanie i Leczenie

Te sposoby, aby zapobiec rozwojowi nadciśnienia tętniczego, nie różnią się od tego, co należy zrobić, aby zapobiec pojawianiu się innych chorób. Co robić, aby nie pojawiło się nadciśnienie? Nie palić, nie pić za dużo alkoholu, jeść dobrą żywność (unikać zbyt dużego spożycia soli lub sodu i jeść dużo owoców i warzyw), mieć dobry sen, żyć z dala od stresu (lub nauczyć się odstresować) oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne kilka razy w tygodniu. Ponadto, dbać o pracę swojego serca poprzez unikanie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone i cholesterol jedząc pokarmy, które są bogate w błonnik (płatki owsiane). Proste, ale bardzo skuteczne porady.
Nadciśnienie tętnicze można też leczyć medykamentami obniżającymi ciśnienie krwi, ale te leki mogą spowodować uszkodzenie innych narządów wewnętrznych, takich jak wątroba. Biorąc takie leki należy porozmawiać z lekarzem, dowiedzieć się jakie jest ich dokładne działanie.
Wysokie ciśnienie krwi może też mieć podłoże genetyczne i być przekazywane z matki na córkę czy z ojca na syna. Jednak dobra dieta, ćwiczenia fizyczne i zdrowy styl życia mogą przyczynić się do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi.

Fotolia_84250020_Subscription_Monthly_XL