Wielu rodziców troszczy się nadmiernie o swoje dzieci. Taka postawa ma uchronić ich pociechy przed niebezpieczeństwami tego świata, ale niestety wyrządza im tylko wielką krzywdę. Opiekunowie muszą pamiętać o tym, że w przyszłości każde dziecko będzie samo musiało poradzić sobie z wieloma problemami, dlatego musi się nauczyć samodzielności.

Dlatego też drodzy rodzice, nie zabraniajcie swoim dzieciom korzystania z wymian uczniowskich i studenckich. Rozłąka może być bardzo długa i trudna dla obu stron, ale możemy być pewni, że okres wymiany przyniesie wiele radości i pożytku. Pierwszą i najbardziej oczywistą zaletą jest możliwości poznania nowej kultury i języka obcego. Nie ma skuteczniejszych kursów, korepetycji itp., które w naturalny sposób pozwolą nauczyć się obcej mowy. Oczywiście wymaga to ogromnego wysiłku, ale efekt tego warty.

Na studentów, którzy wyruszają np. na wymianę studencką Erasmus-Socrates czekają też inne wyzwania, które pozwalają się rozwijać. Chociażby sam fakt, że wyjazd musi być dobrze zorganizowany. Należy pamiętać o bardzo wielu sprawach, które należy załatwić, zarówno w Polsce jak i już za granicą. W końcu trzeba gdzieś mieszkać i coś jeść. Wielu studentów z wymiany, aby sfinansować wyjazd pracuje jako nauczyciel języka polskiego, bądź w dowolnym innym zawodzie. Oczywiście studenci dostają stypendia, ale nie są one wystarczające na zaspokojenie wszystkich potrzeb.

Oczywiście nie ma rzeczy idealnych, a w związku z tym wymiana też ma swoje minusy. Często problemem dla młodych ludzi, którzy nadal jeszcze odkrywają świat i nie są do niego w pełni przystosowani, mogą odczuwać szok kulturowy, szczególnie jeśli znajdą się w państwie, w którego zwyczaje różnią się znacznie od naszych. W takiej sytuacji zawsze trzeba prosić o pomoc i rozmawiać o problemie.
Wymiana to przygoda, która niesie ze sobą dodatkowe korzyści dla jej uczestnika.