Skuteczne leczenie wypadania włosów

Jak przy każdym leczeniu najważniejsza jest diagnoza. Jak wiadomo łysienie występuje prawie u wszystkich ludzi rasy białej. Jego nasilenie jest zróżnicowane u różnych osób. Początki łysienia mogą wystąpić już u 17-letnich mężczyzn. U kobiet łysienie występuje znacznie rzadziej, po 30 roku życia. U kobiet wypadają włosy nadmiernie, gdy chorują one na schorzenia jajników i choroby nadnerczy. Istnieje niewiele skutecznych metod leczenia wypadania włosów. Skuteczne leczenie wypadania włosów gwarantuje lek PILOXIDIL, który jest skuteczny i u kobiet, i u mężczyzn. Wypadanie włosów ogranicza wcieranie w skórę głowy soku z czarnej rzodkwi. Minusem tej metody jest dość ostry zapach. Naświetlanie włosów i skóry głowy lampą kwarcową znacząco pomaga w leczeniu łysienia. Naświetlanie można stosować co drugi dzień, maksymalnie przez osiem minut dziennie. Panie farbujące włosy muszą być świadome, że naświetlanie włosów znacząco je rozjaśnia. A zatem powodzenia i bujnych, puszystych włosów paniom oraz gęstych czupryn panom życzymy.

Jakie witaminy brać na wypadanie włosów?

Witamina B5, nazywana najczęściej kwasem pantotenowym, odpowiada między innymi za wypadanie włosów. Jeżeli tej witaminy jest za mało w organizmie to wystąpi szereg objawów – przedwczesna siwizna, skurcze w mięśniach i nogach oraz wypadanie włosów. Niedobór tej witaminy najczęściej występuje u osób starszych, przepracowanych i narażonych na intensywny i ciągły stres. Witaminę tę znaleźć można w wątróbce, pstrągach, śledziach, makrelach , pestkach słonecznika, serach, orzechach. Inne witaminy pomagające wzmocnić włosy to B, C, E, a także kwasy tłuszczowe i mikroelementy, np. cynk. Witaminy dobrze jest brać w formie tabletek oraz używać szamponów, odżywek i innych preparatów wzbogaconych o te witaminy. Profesjonalne kosmetyki hamują proces wypadania włosów oraz wzmacniają je, stymulują do lepszego i intensywniejszego wzrostu. Pamiętajmy – warto łączyć kuracje wewnętrzne i zewnętrzne, bo tylko taka kompleksowa kuracja pomoże nam cieszyć się nie tylko zdrowymi i mocnymi włosami, ale także poprawi ogólny stan naszego organizmu i zmieni samopoczucie na lepsze.

Domowe sposoby na wypadania włosów

Domowe sposoby na wypadanie włosów łączą w sobie skuteczność, ekonomiczność, ponieważ są tanie oraz ekologię. Nasze prababki wzmacniały włosy wywarem z rumianku dodawanym do ostatniego płukania. Minusem tego rozwiązania jest rozjaśnianie włosów. Drugim sposobem wzmacniania włosów jest używanie płukanki z rabarbaru, która skutecznie działa i wzmacnia nasze włosy, poza tym jest tania i nie szkodzi środowisku naturalnemu człowieka. Maseczka z żółtka i piwa jest często stosowana przez panie i panów. Nieraz piwo zastępowane jest naftą kosmetyczną, nieco gorzej pachnie taka mikstura, ale jest dosyć skuteczna. Maseczka z rzepy lub szampon z rzepy wzmacnia włosy, nieprzyjemny ma jednak zapach. Maseczka z awokado zmiksowanego z jogurtem pięknie pachnie i wzmacnia włosy. Jest bardzo skuteczna. Oliwa, cytryna i cynamon połączone w pastę pięknie pachną i wzmacniają nasze owłosienie. Olej rycynowy, szałwia i pokrzywa połączone w jednolitą masę wzmacniają włosy. Taką maseczkę trzymam na włosach co najmniej 20 minut. Jak widać z powyższego opisu sposobów wzmacniania włosów jest szeroki wachlarz. Powodzenia w pielęgnacji domowymi, niedrogimi środkami.

Jakie są skuteczne preparaty na wypadanie włosów?

shutterstock_203906710

Włosy wypadają z powodu chorób, stresów lub złej diety. Na rynku jest kilka preparatów pomocnych w zwalczaniu takich problemów. Są to: Forte Pharma, zawierający cynk, żelazo, witaminy A,E, B1, B5, B6, B8 i B12 oraz selen i wyciąg z arbuza. Jego atutem jest niska cena, niespełna 30 złotych za 28 tabletek. Oenobiol kosztuje nieco więcej, bo prawie 60 złotych za 60 kapsułek. Działa w cebulce włosa na 5 alfa-reduktazę – enzym odpowiedzialny za wypadanie włosów. Zawiera także cynk (niezbędny w procesie syntezy keratyny i zapewnia łączność pomiędzy proteinami włosa), którego niedobór prowadzi do zaniku mieszka włosowego oraz witaminy z grupy B. Kolejnym dość dobrym lekiem jest Inneov, który kosztuje około 80 złotych za 60 tabletek w jednym opakowaniu.
Działa w cebulce włosa na 5 alfa-reduktazę – enzym odpowiedzialny za wypadanie włosów. Zawiera także cynk (niezbędny w procesie syntezy keratyny i zapewnia łączność pomiędzy proteinami włosa), którego niedobór prowadzi do zaniku mieszka włosowego oraz witaminy z grupy B. Trzeba go stosować co najmniej przez 3 miesiące, co będzie nas kosztowało 240 złotych.
Wypadanie włosów u dzieci nie jest naturalnym procesem. Dzieci dotyka np. łysienie plackowate. Naukowcy ciągle nie wiedzą co stanowi przyczynę łysienia plackowatego. Z kolei wiadomo, że leczenie tej choroby jest mało skuteczne. Łysienie plackowate nie jest chorobą zakaźną, zatem można z nią żyć normalnie, chodzić do szkoły oraz bawić się z innymi dziećmi. Jednak łysienie dla dziecka jest nie tylko problemem estetycznym. Może ono również przyczynić się do obniżenia poczucia własnej wartości. Towarzyszy mu na pewno strach przed tym, czy zostanie zaakceptowane przez swoje otoczenie. Jest ogromna próba dla takiego dziecka, a także dla jego rodziców. Ich rola sprowadza się do tego, aby uświadomili oni dziecku, że mimo jakichkolwiek niedoskonałości jest ono akceptowane i kochane przez nich, a tym co mówią inni, nie wolno się przejmować. Warto zaznaczyć też, że prawdziwi przyjaciele z pewnością nie odwrócą się od niego. Rodzice powinni również utwierdzać swoje dziecko w przekonaniu, że dla nich jest ono wyjątkowe, unikatowe, kochane i najpiękniejsze na świecie. Niestety, na łysienie plackowate nie ma obecnie lekarstwa.

Cykl życia włosa składa się z trzech faz. Pierwsza to faza wzrostu, która trwa od 2 do 6–8 lat. W tej fazie znajduje się 90 proc. włosów, które mamy na głowie. Faza okres przejściowy, trwający około dwóch tygodni. W tym czasie włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia. Trzecia faza to czas spoczynku mieszka włosowego. Trwa ona od 2 do 4 miesięcy – w tym czasie kurczy się on i odpoczywa. Potem mieszek powiększa się, gdyż zaczyna tworzyć się w nim nowy włos. Wypycha on stary, który wypada. Podczas ciąży proces ten wygląda nieco inaczej. Poziom estrogenów w czasie ciąży jest podwyższony. Włosy nie wypadają, a więc jest ich więcej. Dwa, trzy miesiące po porodzie zaczyna spadać poziom estrogenu, dlatego włosy zaczynają gwałtownie wypadać. Kobieta po porodzie może stracić aż do 30 procent włosów.

Wypadanie włosów u kobiet jest problemem medycznym i kosmetycznym. Prowadzi do znacznego pogorszenia samooceny, pogorszenia samopoczucia oraz depresji. Jest to jednocześnie sygnał, że coś złego dzieje się w organizmie, a wypadanie włosów jest jego skutkiem i oznaką tego nowego stanu rzeczy. Wypadanie włosów może sygnalizować poważną chorobę. W androgenowym, czyli męskim łysieniu, które występuje u kobiet nie obserwuje się podwyższonego stężenia hormonów męskich, jeżeli kobieta normalnie miesiączkuje, rodziła dzieci i nie ma objawów takich, jak nadmierne owłosienie innych partii ciała, silny trądzik, bezzasadne wydzielanie mleka oraz widoczne niektóre drugorzędne męskie cechy płciowe. W takich przypadkach wskazane jest zbadanie poziomu męskich hormonów. Poza tym warto wiedzieć, że łysienie u kobiet może wiązać się z chorobami tarczycy, kiłą, toczeniem rumieniowatym, niedoborem żelaza, cynku oraz witamin.
Wypadanie włosów u mężczyzn
Wypadanie włosów u mężczyzn może pojawić się już w okolicach 17 roku życia. Wypadanie włosów u mężczyzn jest chyba najlepiej zbadanym problemem dermatologicznym na świecie. Za główną przyczynę łysienia u mężczyzn uznaje się objawy genetyczne, czyli problem przekazywany w hormonach. Winą obarczamy tutaj męskie hormony androgeny, które działają niekorzystnie na mieszki włosowe. Gdy jeden włos, na którego zadziałał hormon wypadnie, na jego miejscu nie pojawia się nowy albo wyrasta dużo słabszy. W konsekwencji po dłuższym czasie na głowie pojawia się tak zwany meszek. Do typowej androgenowej utraty włosów jednak potrzebny jest także inny hormon, tak zwany DHT, czyli dihidroxitestosteron. Z kolei na jego wytworzenie potrzebna jest obecność enzymu 5-alfa reduktazy oraz testosteronu. Androgeny zwiększają również łojotok, a on ma wpływ na wypadanie włosów. Mężczyznom najpierw wypadają włosy z przodu czaszki. Jedynie włosy z tyłu głowy są odporne na enzym odpowiadający za łysienie.

Leki na wypadanie włosów to często pojawiające się preparaty. Ten, kto wynajdzie lek w 100 procentach skuteczny, na pewno zasłuży na Nagrodę Nobla. Oby tak się stało, bo łysienie to problem nękający i dręczący ludzkość od stuleci. Oto kilka leków: Klorane Quinafort to lek relatywnie drogi, bo 118 złotych trzeba wydać na 18 ampułek. Jest to kuracja przeciw wypadaniu włosów dla kobiet z aktywnymi wyciągami z Chinowca i drzewa oliwnego. Hamuje wypadanie i pobudza wzrost włosów. Wzmacnia i zwiększa objętość włosów. Aby była skuteczna trzeba stosować ją przez trzy miesiące. Bioclin to intensywna kuracja zapobiegająca wypadaniu włosów. Bogaty w aktywne składniki pochodzenia roślinnego o silnym działaniu odżywczym i wzmacniającym zapewnia optymalne warunki do wzrostu zdrowych włosów. Zawiera wyciągi z żeńszenia, łopianu, proteiny soi, aminokwasy, cynk, wapń, chlorek glukozaminy oraz witaminę PP, czyli niacynę oraz witaminę H, czyli biotynę.
Utrata włosów jest częścią cyklu wzrostu włosa i jedną z wielu strat, jakie osoba doświadcza podczas starzenia się. Twoje włosy rosną w cyklach od 2 do 8 lat, po czym mieszki włosowe gubią włosy i przechodzą w fazę spoczynku, która trwa około 3 miesięcy; następnie zaczyna się nowy cykl wzrostu włosa. Zazwyczaj tracimy od 50 do 150 włosów dziennie. Są one zastępowane przez nowe, ale z biegiem czasu proces ten jest coraz wolniejszy. Utrata włosów następuje z wiekiem. U mężczyzn utrata włosów rozpoczyna się od przedniej części skóry głowy i postępuje w głąb. Ta utrata jest powodowana przez białko, pigment i przemianę testosteronu w DHT – co sprawia, że białko i pigment współdziałają inaczej, produkując mniejszą ilość włosów. U kobiet włosy się przerzedzają ze względu na niewystarczającą ilość produkcji pigmentu. Wypadanie włosów a hormony i testosteron są ze sobą powiązane. Hormony przyczyniają się do utraty włosów, szczególnie u mężczyzn. Nadczynność lub niedoczynność tarczycy także przyczyniają się do utraty włosów. Hormony są naturalnymi substancjami chemicznymi, produkowanymi przez gruczoły organizmu w celu wykonania różnych funkcji od reprodukcji do emocji. Jeden z około tuzina gruczołów na naszym organizmie wpuszcza hormony do krwioobiegu a następnie owe hormony prowokują komórki do pewnych działań. Receptory indywidualnych komórek określają czy dany hormon “zwiąże się” z daną komórką. Hormony mogą przyczyniać się do powstawania kolejnych receptorów w obrębie komórki, by przyciągnąć inne hormony. Aktywność hormonalna ciała jest odpowiedzialna za wiele funkcji. Zmiany w równowadze hormonalnej przyczyniają się także do utraty włosów.

Jeżeli ubywać zacznie więcej niż 150 włosów dziennie, to znaczy, że pojawiła się choroba tarczycy. Nadczynność i niedoczynność tarczycy mają związek z przerzedzeniem włosów, więcej z ich intensywną utratą. W przypadku nadczynności tracimy włosy, bo intensywnie wypadają. W przypadku niedoczynności włosy pozostają, ale są liche, słabe i matowe, nie dodając urody ich posiadaczowi. Stosowanie leków na nadczynność i niedoczynność tarczycy powinno pomóc i wzmocnić włosy lub powstrzymać ich wypadanie. Warto leki wspomóc innymi sposobami. Na przykład kupując w dobrej aptece preparaty naturalne z wyciągami z palmy, B2 i C1, peptydami miedzi oraz innymi składnikami. Pomocne są także ampułki, których zawartość wciera się w skórę głowy, pobudzając cebulki do działania.